DnH Online Academy: studia w Wielkiej Brytanii, czego nie dowiesz się z broszur?

Wielka Brytania znajduje się na czele najczęściej rozważanych destynacji w gronie osób planujących swoją edukację za granicą. Wśród czynników motywujących znajdują się głównie bliska odległość od domu, renomowane uczelnie i unikalny sposób nauczania. O tym, jak z perspektywy studentów wyglądają studia w UK opowiedzą nasi dzisiejsi goście.

DnH Online Academy – Studia w Wielkiej Brytanii, czego nie dowiesz się z broszur?

Sesję pt. „Studia w Wielkiej Brytanii oczami obecnych studentów?” poprowadził dyrektor programu Droga na Harvard Online Academy, Wojciech Walniczek. Jego gośćmi byli Natalia Puczek, laureatka nagrody głównej IX edycji Drogi na Harvard, studentka pierwszego roku fizyki na University of Oxford; Andrzej Tkacz, laureat nagrody głównej IX edycji Drogi na Harvard, obecnie student Cambridge University; oraz Maciej Kuziemski, absolwent polityki publicznej na University of Oxford.

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, system edukacji oparty jest na dwustopniowym programie, składającym się z undergraduate, trwającym zazwyczaj 3 lata oraz postgraduate, który obejmuje studia magisterskie i podyplomowe, zajmujące 1-2 lata.

Studia w Wielkiej Brytanii charakteryzują się głównie nowoczesnym i indywidualnym podejściem do uczniów, którzy poprzez praktykę rozwijają się w interesujących ich dziedzinach. Dodatkowo, społeczności studenckie, które powstają m.in. w collegach, przyciągają uwagę osób, poszukujących międzynarodowych kontaktów i wzajemnej wymiany doświadczeń. 

Jak wygląda nauka na brytyjskich uniwersytetach?

Wśród głównych czynników, odróżniających brytyjskie podejście do nauki są częste seminaria i współpraca z tutorami. Są to osoby indywidualnie przydzielane do każdego ucznia, aby go wspierać w każdej sprawie, dotyczącej nauki, mieszkania czy indywidualnych problemów. Andrzej Tkacz podkreśla, że dla niego bardzo istotny jest system tutorialowy. Wykłady odbywają się w dużych grupach, jednak stanowi to tylko ok. 10-15% wszystkich zajęć. Mają one charakter wprowadzenia do tematu bądź wysłuchania specjalnych gości uczelni. Formatem dominującym są ćwiczenia w małych grupach, które polegają na rozwiązywaniu i omawianiu zadań. 

Dodatkowo, uczelnie koncentrują się na rozwijaniu umiejętności i kreatywności. Zajęcia często przyjmują formę dyskusji lub praktycznych ćwiczeń, na których rozwiązywane są zadania, a studenci poprzez współpracę uczą się od siebie nawzajem. Podczas roku akademickiego nie zbiera się ocen, które mają wpływ na wynik końcowy. Są one wyłącznie wyznacznikiem dla uczniów i pomagają monitorować ich progres.

Kolejną unikalną cechą studiów w UK jest system collegowy. Te mniejsze uniwersytety, są miejscem do życia i nauki, a co najważniejsze rozwijania znajomości i integrowania się z innymi studentami. W naturalny sposób tworzą się małe społeczności, które są bardzo zróżnicowane pod kątem zainteresowań, pochodzenia i kierunków studiów uczestników. Wybór college’u ma też duże znaczenie w kontekście finansowania. Wszystkie informacje na ten temat są dostępne na poszczególnych stronach placówek.

Unikalne cechy studiów w UK 

W Wielkiej Brytanii istnieje możliwość aplikacji na 4-letnie studia magisterskie. W tym wypadku po ukończeniu 3-letniego programu licencjackiego, student nie ma obowiązku ponownego przystępowania do procesu rekrutacji, tylko od razu zostaje przeniesiony na studia drugiego stopnia i tam kontynuuje naukę. – Warto podkreślić, że w UK, studenci już na samym początku kreowania swojej ścieżki, są zobligowani do wyboru specjalizacji. Z tego powodu przed aplikacją warto porównać polski i brytyjski system edukacji i ewentualne różnice programowe, które będą wymagały indywidualnego nadrobienia. Istnieje jednak możliwość zmiany podejmowanego kierunku na magisterce lub rezygnacji z niej – odpowiada Natalia Puczek. Taki sposób aplikacji dotyczy głównie kierunków nauk ścisłych. 

W Anglii przed przystąpieniem do studiów magisterskich większość studentów poświęca nawet kilka lat na pracę w karierze i podjęcie decyzji, dotyczącej przyszłości edukacyjnej. Jak twierdzi Maciej Kuziemski – Robienie magisterki zaraz po studiach pierwszego stopnia może być postrzegane jako ekstrawagancja. Większość osób, które spotyka się na kierunkach postgraduate jest starszych i bardziej zróżnicowanych kulturowo. Na tym etapie oceny i backgroud akademicki są drugorzędne, a w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na historię, którą się wnosi i dopasowanie do kreowanej grupy studentów. W tego typu szkołach coraz większe znaczenie ma uczenie się nie tylko w ramach zajęć, ale też horyzontalna wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami.

Ile czasu należy poświęcić na studia?

Wykłady zajmują zazwyczaj ok. 10-15 godz. tygodniowo, a resztę czasu studenci mogą poświęcić na ćwiczenie zdobytej wiedzy. – W moim przypadku zajęcia praktyczne z tutorem i partnerem ćwiczeniowym odbywają się 2 razy w tygodniu i trwają 2 godziny. Jeden dzień w tygodniu jest poświęcony na praktykę, a podejście 1:1 pozwala w pełni wykorzystać ten czas. Studenci mają dostęp do specjalistycznych sprzętów, które pozwalają na samodzielne przeprowadzanie badań i pogłębianie swojej wiedzy – odpowiada Natalia. 

Sytuacja różni się jednak na poziomie studiów magisterskich. Maciej Kuziemski na podstawie swojego doświadczenia zasugerował, aby ten okres w pełni wykorzystać na naukę. Podjęty przez niego program trwał 12 miesięcy i, jak powiedział był to bardzo intensywny czas. – Według mnie takie studia uniemożliwiają równoległą pracę. Są one pełnoetatowe i moją radą jest całkowite wyczyszczenie kalendarza. Jest to niepowtarzalna szansa, żeby w pełni wykorzystać ten czas i oferowaną wiedzę. 

Jak i kiedy należy rozpocząć przygotowania do rekrutacji?

Kluczową kwestią jest wczesny termin rekrutacji na studia w Wielkiej Brytanii. W odróżnieniu do polskiego systemu, proces aplikacji rozpoczyna się już w październiku. Wśród wymaganych dokumentów znajduje się m.in. personal statement, czyli list motywacyjny, który ma na celu przedstawienie swojej historii. 

– W pierwszej kolejności należy zastanowić się, gdzie i dlaczego chcemy studiować. Wybór i liczba informacji, dotyczących uczelni, jest przytłaczająca, dlatego ostateczna decyzja czasami może wydawać się losowa. Osobiście miałem problem z doborem uczelni, jednak sposób prowadzenia interesującego mnie kierunku pomógł mi przy ustaleniu finalnej destynacji – opowiada Andrzej Tkacz

Nie ma idealnej ścieżki, która będzie odpowiednia dla każdego. Do decyzji potrzeba czasu i dokładnej analizy dostępnych opcji. Dla Andrzeja Tkacza optymalnym terminem na zdefiniowanie swoich pragnień edukacyjnych były wakacje poprzedzające klasę maturalną. Twierdzi, że jest to odpowiedni moment, aby rozpocząć przygotowania dokumentów.

Historia Natalii Puczek wyglądała jednak trochę inaczej. Studentka bardzo wcześnie zdecydowała, że chce kontynuować naukę za granicą. W liceum podejmowała wiele działań, które pomogły jej sprecyzować kierunek, który ją interesuje. Osobom, które zainteresowane są naukami ścisłymi, jednak nadal nie wiedzą, jaką specjalizację wybrać, Cambridge daje możliwość podjęcia ostatecznej decyzji po ukończeniu pierwszego roku, który pozwala na spróbowanie różnorodnych opcji kształcenia. 

W przypadku studiów postgraduate, nie ma jednego i najlepszego momentu. Jest to kwestia indywidualna. – Jestem zadowolony, że poszedłem na te studia w momencie, kiedy dokładnie wiedziałem, czego szukam. Warto składać dokumenty w pierwszym możliwym terminie na interesujący nas rok. Ma to związek z dostępnością finansowania, a pamiętajmy, że zawsze istnieje również opcja odłożenia terminu rozpoczęcia studiów o rok – mówi Maciej.

Finansowanie w kontekście Brexitu

W związku ze zmianami, jakie niesie za sobą Brexit, warunki finansowania stały się mniej korzystne dla uczniów z Unii Europejskiej. Studenci stracili możliwość ubiegania się o kredyty studenckie, a koszty związane z uczelnią stały się nawet 3-4 krotnie wyższe w porównaniu do warunków proponowanych Brytyjczykom. Uczelnie nadal oferują stypendia naukowe i finansowania, jednak w większości przeznaczone są one dla wybitnych uczniów, którzy stanowią niewielki odsetek całego roku.

Wybór odpowiedniego college’u może mieć wpływ na dostępność pomocy finansowej. W każdej placówce znajdują się precyzyjne wskazówki i informacje, dotyczące takiego wsparcia. Jak zgodnie stwierdzili nasi goście, warto skontaktować się z wybraną uczelnią, ponieważ istnieje możliwość, że nowy program jest w trakcie opracowywania i dostępne będą dodatkowe środki na finansowanie studentów.

Podczas programów magisterskich ubieganie się o dofinansowanie jest najtrudniejsze. Infrastruktura pomocy z Polski jest uboga, co powoduje większe możliwości dla studentów z innych krajów. 

Istnieje ogromna nadzieja, że w przyszłości pojawią się nowe programy wsparcia finansowego dla zagranicznych studentów, jednak w tym momencie proces wyboru przyszłej uczelni najlepiej rozpocząć od szczegółowej analizy uniwersytetów i college’ów, oraz ich możliwości finansowania. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat studiów w Wielkiej Brytanii i motywacji naszych gości, zapraszamy do obejrzenia całego odcinka

https://fb.watch/510afvgc0k/

Udostępnij na:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email