DnH Online Academy Extra: Jak odnieść sukces w zdrowej długowieczności?

Długowieczność jest coraz częściej pojawiającym się tematem w mediach, dyskusjach publicznych i rozważaniach finansowych, dotyczących przyszłości społeczeństwa. Powstaje niewyobrażalna liczba materiałów naukowych, poradników oraz medykamentów, które mają na celu znalezienie metody na wydłużenie naszego życia.
DnH Online Academy Extra – Jak odnieść sukces w zdrowej długowieczności?

W sesji „Długowieczność – jak odnieść sukces w zdrowej długowieczności?” (ang. „Longevity – How to succeed in healthy longevity?”), zorganizowanej przez Harvard Club of Poland we współpracy z “Droga na Harvard Online Academy” mieliśmy okazję wysłuchać księcia Michaela von Liechtensteina, założyciela i prezesa Geopolitical Intelligence Services, Vaduz Roundtable Foundation, współzałożyciela IIOL i Longevity Centre; oraz Joanny Bensz, współzałożycielki i CEO International Institute of Longevity i Longevity Center. Goście opowiedzieli o geoekonomicznym znaczeniu sektora długowieczności oraz czynnikach wpływających na nasz optymalny stan zdrowia. 

Czym właściwie jest długowieczność?

Długowieczność może być interpretowana na różnorodne sposoby. Niektórzy postrzegają ją pod kątem starzenia się populacji, ale nie wyczerpuje to odpowiedzi na pytanie. Według badaczy, jest to głównie nauka o zdrowszym i dłuższym funkcjonowaniu. Najnowsze osiągnięcia pomagają zrozumieć, w jaki sposób możemy wpływać na nasze przyszłe zdrowie i proces starzenia. Genetyka jest odpowiedzialna tylko w 20-25% za długość życia, a pozostałe 80% to epigenetyka, czyli wszystko, co ma na nas wpływ, w tym środowisko, żywienie, interakcje społeczne oraz poziom życia. 

– Nie jest to temat, dotyczący wyłącznie dłuższego życia, jest to również inwestowanie w zdrowszy sposób funkcjonowania, w szczególności w okresie pandemii koronawirusa – twierdzi Joanna Bensz. Wielu ludzi skupia się na najbliższej przyszłości, nie rozważając nawet, jak długo będą żyć i jaki wpływ mają na to nasze przyzwyczajenia.

Trudno jest zdefiniować, czym tak naprawdę jest zdrowie i z jakich elementów się składa. – Zdrowie to coś więcej niż brak dolegliwości, chorób lub niepokojących objawów. Zdrowie to dobre samopoczucie psychiczne, fizyczne i emocjonalne – mówi książę Michael von Liechtenstein. 

Dlaczego badania przyczyn starzenia są tak istotne?

Z roku na rok czas życia wydłuża się, jednak nie jest to równoznaczne z prowadzeniem przez ludzi zdrowszego trybu życia. Jak pokazują statystyki, objawy poważnych chorób pojawiają się coraz wcześniej, co jest bardzo niepokojące, biorąc pod uwagę starzejące się społeczeństwo. 

Starzenie jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka chorób przewlekłych, które ocenia się, że są przyczyną prawie 75% śmierci w Stanach Zjednoczonych. Z tego powodu, należy z wielką uwagą przyjrzeć się badaniom, które umożliwią nam weryfikację bezpośrednich przyczyn procesu. 

Długowieczność w sektorze gospodarczym

Według Oxford Economics, przemysł długowieczności jest trzecią co do wielkości gospodarką na świecie, co skutkuje równie imponującymi możliwościami rynkowymi. Sektor ten rozwija się głównie z powodu starzejącego się społeczeństwa, ale należy pamiętać również o systemie ochrony zdrowia i edukacji zdrowotnej. 

Publiczny system ochrony zdrowia zbliża się do granic wytrzymałości, dlatego warto wziąć pod uwagę pojawiające się ryzyka i ich odpowiednią interpretację. W kwestii finansowania, nie istnieje jedno adekwatne rozwiązanie. Należy dokładnie przeanalizować obecną ochronę zdrowia, głównie pod kątem zrozumienia odpowiedzialności jednostki, potrzeby prewencji i wczesnego powiadamiania o możliwych zagrożeniach zdrowotnych, edukacji i potencjałach, jakie kryje w sobie sektor długowieczności.

Implementacja wiedzy i zdrowych nawyków jest czasochłonna i kosztowna. Z uwagi na wydłużające się życie, będziemy zmuszeni pracować dłużej, co może przynieść również pozytywne efekty, jak np. satysfakcję życiową, której często brakuje osobom odchodzącym na emeryturę.  

Główne założenia organizacji

Longevity Center jest to centrum medyczne, skupiające się na spersonalizowanych metodach poprawy stylu życia, w oparciu o dokładną analizę stanu zdrowia za pomocą nowoczesnych technologii. Powstało ono 3 lata temu, zrzeszając specjalistów z całego świata, aby lepiej zrozumieć, co dzieje się w sektorze zdrowotnym i dokąd on zmierza. Dziedzina ta jest bardzo zróżnicowana pod kątem inwestorów, interesariuszy oraz obszarów skupienia. Członkowie organizacji wyodrębnili najważniejsze elementy całego sektora: nauka o wieku, uwzględniająca badania, dotyczące starzenia i sposobów zapobiegawczych; zdrowie profilaktyczne, omawiające wsparcie prowadzenia zdrowego stylu życia; oraz gospodarka długowieczności, nawiązująca do starzejącej się populacji.

W dzisiejszych czasach, większość z nas żyje w zdrowiu do około 60. roku życia, po którym zaczynają pojawiać się choroby starcze. Jak wynika z badań, u osób dożywających setnych urodzin stosunek okresu zdrowotności jest zdecydowanie dłuższy w porównaniu do pierwszej grupy. – Osiągnięcie takich wyników i niedopuszczenie do pierwszych symptomów chorób są głównymi celami Longevity Center – mówi współzałożycielka firmy.

Co jest największym wyzwaniem w temacie długowieczności?

Jednym z najważniejszych aspektów, na których należy się skupić, jest wiek biologiczny. Jest to najlepszy sposób na podjęcie interwencji w odpowiednim czasie. Wśród wyzwań w tym sektorze znajduje się odnalezienie prawidłowego wskaźnika biomarkerów, które umożliwią zdefiniowanie idealnego stanu zdrowia. Dzięki nowym technologiom jesteśmy w stanie monitorować zdrowy tryb życia, a po wyznaczeniu konkretnych parametrów, będziemy mogli dokładniej kontrolować podejmowane działania.  

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy i zapoznania się z prezentacją przygotowaną przez gości HCOP i DnH Online Academy

Udostępnij na:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email