DnH Online Academy: Studia graduate w Stanach Zjednoczonych – kolejny krok na ścieżce edukacyjnej

DnH Online Academy: Studia graduate w Stanach Zjednoczonych – kolejny krok na ścieżce edukacyjnej

Realizacja zaplanowanej ścieżki edukacyjnej trwa latami i może ulegać nieplanowanym zmianom. Po ukończeniu szkoły średniej zazwyczaj wybiera się studia pierwszego stopnia, jednak co potem? Aby ułatwić znalezienie odpowiedzi na to pytanie, nasi goście opowiedzą, co charakteryzuje studia graduate w Stanach Zjednoczonych.

Sesję pt. „Studia graduate w Stanach Zjednoczonych – kolejny krok na ścieżce edukacyjnej” poprowadził dyrektor programu Droga na Harvard Online Academy, Wojciech Walniczek. Jego gośćmi byli Agata Mazurowska-Rozdeiczer, absolwentka Harvard Law School, prezes Harvard Club of Poland, adwokat Stanu Nowy York i radca prawny; Rafał Mazur, absolwent University of Rochester, przyszły student Harvard Medical School, koordynator badań klinicznych w szpitalu Johns Hopkins; Maria Kuśka, absolwenta studiów MBA na MIT oraz MPA na Harvard Kennedy School, menedżer ds. zaangażowania w McKinsey&Company; Kuba Szewczyk absolwent MBA na Harvard Business School, konsultant w firmie doradztwa strategicznego Bain&Company. 

Czym są studia graduate?

Są to studia drugiego stopnia, do których można podejść po ukończeniu tzw. undergraduate (odpowiednik polskiego licencjata). Częstym zjawiskiem w Stanach Zjednoczonych jest przerwa na zebranie doświadczenia zawodowego. Niektóre kierunki wymagają od studentów nawet kilku lat pracy w branży, co umożliwia żywsze i bardziej wartościowe dyskusje. Pozwala to również na dokładne sprecyzowanie swoich oczekiwań i zainteresowań, które pomogą w wyborze odpowiedniej ścieżki. 

– Studia graduate są dobrym momentem, aby odpocząć od wcześniej podjętego systemu “praca – dom”. Po kilku latach spędzonych w zawodzie jesteśmy w stanie bardziej docenić naukę, ponieważ nie są to dłużej tylko obowiązki akademickie, a odkrywanie wszystkiego na nowo. Z takim podejściem możemy lepiej wykorzystać ten czas i pieniądze – mówi Agata Mazurowska-Rozdeiczer. 

Paneliści zgodnie stwierdzili, że to właśnie doświadczenie zawodowe i życiowe uczestników studiów graduate są jedną z najważniejszych cech tego programu. Im bardziej doświadczona jest grupa, tym bardziej studenci są w stanie skorzystać z czasu spędzonego na uczelni, ponieważ oprócz profesorów, to właśnie otoczenie kształtuje poglądy i wiedzę.

Jakie są wymagania, aby dostać się na studia graduate?

Proces rekrutacji rozpoczyna się od przygotowania kompleksowego zestawu dokumentów, uwzględniającego doświadczenia zawodowe, zainteresowania oraz motywację do nauki. Należy zdać również odpowiednie egzaminy, aby potwierdzić, że kandydat posiada umiejętności radzenia sobie z liczbami, rozwiązywaniem problemów oraz językiem.

Podczas zbierania potrzebnych dokumentów bardzo ważne są listy rekomendacyjne od profesorów i pracodawców. Wymagana jest również merytoryczna argumentacja, dlaczego chce się podjąć te studia i w jaki sposób mogą być przydatne w dalszym rozwoju kandydata. 

Jak opowiada Rafał Mazur, Harvard Medical School jest uczelnią, która przyjmuje więcej obcokrajowców niż jej konkurenci w Stanach Zjednoczonych, jednak nadal ich udział stanowi tylko 2-3% wszystkich studentów. W przypadku studiów medycznych dodatkowym wymogiem jest ukończenie poziomu licencjackiego w USA. W czasach college’u należy utrzymać bardzo wysoką średnią ocen oraz ponadprzeciętny wynik z egzaminu MCAT, sprawdzającego wiedzę z 4 lat. Istnieje powiedzenie, że na Harvard nie aplikuje nikt, kto myśli, że się tam dostanie. Z uwagi na dużą liczbę aplikantów, statystyki z wcześniejszych lat edukacji nie dają pewności na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Ważne są również aktywności podejmowane poza szkołą, takie jak wolontariaty, udział w badaniach klinicznych i dodatkowe zainteresowania. 

W odróżnieniu do kierunków medycznych, studia prawnicze i MBA charakteryzują się wysokim udziałem zagranicznych studentów. Ścieżka rekrutacji jest dużo mniej sprecyzowana, jednak bardzo istotną rolę odgrywa doświadczenie zawodowe.

Dlaczego warto podjąć studia graduate w Stanach Zjednoczonych?

W biznesie studia MBA nie są wymaganiem do podjęcia pracy, jednak w Stanach Zjednoczonych pełnią one rolę przyśpieszenia rozwoju kariery zawodowej. – Moją motywacją była chęć poznania systemu edukacji w USA oraz przerwa od pracy, która pozwoliłaby mi na rozwój osobisty i poszerzenie swoich umiejętności. Dodatkową inspiracją byli koledzy z pracy, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach z tego okresu życia. Chciałem spróbować, czy dostanę się na najlepszą uczelnię biznesową, która oprócz wiedzy umożliwi mi podjęcie pracy w tej części świata oraz zbudowanie relacji na całe życie – odpowiada Kuba Szewczyk. 

Studia graduate trwają zazwyczaj 2 lata i jest to idealny czas na poszukiwanie swojego powołania bez presji pracodawcy. Różnorodność kulturowa i zawodowa jest bardzo popularnym czynnikiem motywującym przyszłych kandydatów. To właśnie sieć networkingowa, jaką można zbudować podczas tego okresu pozwala na poszerzenie perspektyw i możliwości. – Harvard otworzył mi ścieżkę intelektualną oraz dał nowe spojrzenie na świat i rozwój osobisty. To było dla mnie okno na świat, mogłam się dużo nauczyć od kolegów i profesorów, a co najważniejsze zyskałam sporo odwagi. Te studia uświadamiają, jak dużo rzeczy można zrobić i dają do tego odpowiednie narzędzia – wyznaje Agata Mazurowska-Rozdeiczer. 

Unikalną cechą dla studiów medycznych w Stanach jest zrewolucjonizowany program edukacyjny i aktualnie przyjmuje się, że okres przedkliniczny został skrócony do 1 roku. Po tym czasie studenci mają możliwość na podjęcie badań klinicznych, a na 3. i 4. roku mogą szczegółowo rozwijać swoje zainteresowania. Dodatkową zachętą są wyjazdy do różnych części świata, np. Tanzanii, aby tam pracować w klinikach lekarskich. Elastyczność programu umożliwia również roczną przerwę w nauce, którą można przeznaczyć na badania w laboratorium. Jak podkreśla Rafał Mazurek, Harvard nie ma na celu edukacji lekarzy, którzy całe życie spędzą w tym samym szpitalu. Jego celem jest edukacja specjalistów, którzy będą poszerzać swoją wiedzę i obejmą różne ścieżki naukowe.

Ile kosztują studia graduate i na jakie pomoce finansowe można liczyć?

Czesne i koszt utrzymania studentów na kierunkach medycznych wynosi ok. 100 tysięcy dolarów rocznie. Jest to nie lada wyzwanie dla kandydatów, jednak Harvard i inne szkoły w Stanach Zjednoczonych są w stanie wesprzeć finansowo swoich uczniów. 

– Istnieją 3 różne źródła finansowania. Pierwszym z nich jest pomoc pracodawcy, jednak należy dokładnie przeanalizować warunki umowy, ponieważ zazwyczaj wiąże się to z określonym czasem pracy dla danej firmy. Kolejną opcją są szeroko praktykowane stypendia i kredyty studenckie – mówi Maria Kuśka.

Aby otrzymać pomoc finansową na Harvardzie, w trakcie procesu rekrutacji należy przesłać zeznania podatkowe rodziców i własne, na podstawie których uczelnia przyznaje środki pomocowe. Obcokrajowcy nieposiadający amerykańskiego paszportu mogą ubiegać się o kredyt od Harvard Credit Union, oferującego nisko oprocentowane usługi. Do niedawna istniała również opcja uzyskania finansowania od Alior Banku z obszarów private banking. 

Dodatkowym źródłem dochodu, popularnym wśród studentów drugiego roku, jest praca na uczelni w roli pomocy profesorów. Polega ona na prowadzenia zajęć, sprawdzaniu egzaminów i pracy ze studentami. 

Koszt studiów graduate w Stanach Zjednoczonych jest wysoki, jednak jak potwierdzają goście DnH Online Academy, są one warte swojej ceny. – Należy podjąć odważną decyzję, a korzyści, które przyniesie ten etap, z pewnością zaowocują w przyszłym życiu zawodowym i prywatnym. Studia specjalizujące dają wiedzę, możliwości i inspirują. Otwierają też świat, poprzez znajomości zawarte na studiach mamy zaproszenia ze wszystkich stron globu, a stały kontakt z pozostałymi uczestnikami umożliwia nam wejście do międzynarodowej rodziny. – mówi Agnieszka Mazurowska-Rozdeiczer

Zapraszamy do obejrzenia całego odcinka i zgłębienia poruszonych tematów. 

Udostępnij na:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email