DnH Online Academy: Fellowships – jak poszerzać horyzonty?

DNH ONLINE ACADEMY: FELLOWSHIPS – JAK POSZERZAĆ HORYZONTY?

Człowiek uczy się przez całe życie, dlatego nigdy nie jest za późno, żeby zdobyć dodatkową wiedzę. Po ukończeniu studiów, często edukacja akademicka dobiega końca, a uwaga skupia się na życiu zawodowym. Co, jeśli chęć rozwoju pasji i okoliczności sprzyjają poszerzaniu horyzontów? O programach fellowships opowiedzą nasi goście. 

Kolejną sesję pt. „ Fellowships – jak poszerzać horyzonty?” w ramach cyklu ,,Droga na Harvard – Online Academy Extra” poprowadził Robert Socha, Nieman Fellow na Uniwersytecie Harvarda. Jego gośćmi byli Lidia Powirska, Fellow programu Weatherhead Scholars na Harvardzie; Łukasz Rozdeiczer, Senior Hewlett Fellow z prawa i negocjacji na Harvard Law School; oraz Maciej Kuziemski, Fulbright-Schuman Research Fellow z Harvard Kennedy School. 

Charakterystyka programów Fellowship

Fellowship Programs, czyli stypendia dla każdego, kto pragnie poszerzać swoją wiedzę i posiada już pewien dorobek zawodowy i wykształcenie, to również szansa rozwoju na zagranicznych uczelniach, które dają możliwość zmiany perspektywy, poszerzenia swoich horyzontów i wymiany doświadczeń w międzynarodowym gronie specjalistów. Po ukończeniu programu można zaaplikować o status alumni, czyli absolwenta Uniwersytetu Harvarda, który otwiera wiele drzwi w świecie naukowym i zawodowym. 

Stypendia zawodowe, bo właśnie tak brzmi polski odpowiednik programów Fellowship, trwają zazwyczaj od kilku miesięcy do dwóch lat. Ten okres umożliwia realizację badań i projektów, ale również współpracę z wykładowcami i promocję swoich dotychczasowych prac. Celem programu jest zebranie naukowców i praktyków, którzy dzięki zróżnicowanym doświadczeniom zawodowym, poszerzają swoje poglądy, wymieniają się informacjami oraz skłaniają do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami.  – Głównym założeniem mojego programu była realizacja projektu naukowego, ale również aktywne uczestnictwo w życiu badawczym i szeregu inicjatyw na uczelni – odpowiada Lidia Powirska. 

Podejmując program fellowship, uczestnicy zobowiązani są do cotygodniowego przygotowywania prac oraz zapoznawania się z ogromną liczbą materiałów. – Jest to idealny czas na rozwój, który nie potraktowany w pełni poważnie, zostałby zmarnowany – mówi Łukasz Rozdeiczer.

Jak sfinansować program Fellowship?

Kolejnym aspektem wartym zaznaczenia są kwestie finansowe. Dla uczestników szkoleń istnieje możliwość ubiegania się o całkowite dofinansowanie relokacji, kosztów utrzymania oraz ubezpieczenia. Międzynarodowe programy często zapewniają swoim kandydatom wszelkie pomoce, w celu stworzenia odpowiednich warunków naukowych. Obecnie istnieje wiele specjalistycznych stypendiów zawodowych, które pozwalają na wybranie odpowiedniej dyscypliny, lokalizacji oraz możliwości dla specjalistów z każdej branży.  

Stypendia zawodowe finansowane są przez fundacje, organizacje non-profit, agencje rządowe, uniwersytety, media i korporacje. – W zamian za opłacenie programu, uczelnia wymagała ode mnie jedynie aktywnego poszerzania wiedzy i dzielenia się własnymi doświadczeniami z pozostałymi członkami grupy. Instytucja nie wysunęła wobec mnie żadnych zobowiązań finansowych, tylko umożliwiła rozwijanie dotychczasowych zainteresowań – wspomina Robert Socha.

Motywacje uczestników programu, czyli dlaczego warto zostać Fellow

 – Już sam tytuł „Fellow” jest oznaką wykształcenia, zaangażowania oraz stopnia eksperta – mówi Lidia Powirska. Jednak jednym z głównych czynników motywacyjnych jest dostęp do nieograniczonych sieci zawodowych. Celem wielu programów jest połączenie profesjonalistów w swoich branżach z najlepszymi jednostkami z całego świata. Odbywa się to za pośrednictwem zajęć, mentoringu oraz innych współprac i aktywności 

Uczestnictwo w programie Fellowship umożliwia podjęcie zróżnicowanych działań, które często wykraczają poza oczekiwania zwykłych pracowników. . Poszerzanie zainteresowań zawodowych u boku światowych liderów staje się okazją na wykreowanie nowej ścieżki zawodowej, pozornie nieosiągalnej przed rozpoczęciem stypendium zawodowego. – Ten program jest dla wszystkich osób, które chcą aktywnie chcą doskonalić swoje umiejętności zawodowe, nie patrząc na pracę wyłącznie jako obowiązek. Uważam, że kluczem do sukcesu jest podążanie za swoją pasją, bo to właśnie ona umożliwia stały rozwój, otwiera oczy i motywuje do podejmowania odważnych decyzji – odpowiada Łukasz Rozdeiczer. 

– Program Fellowship to doskonała okazja, aby dostać się we wcześniej nieosiągalne miejsca, dzięki zaproszeniom i wejściom zorganizowanym przez fundację – mówi Robert Socha. Dziennikarz podkreśla, że stypendium nie kończy się wraz z otrzymaniem dyplomu, a jest to dopiero początek nowych relacji i przyjaźni prywatnych i zawodowych. 

Maciej Kuziemski podkreślił również dynamikę realizacji projektów. – To było dla mnie radykalnie inne doświadczenie niż studia na publicznej uczelni w Polsce. Relacja z wykładowcami, którą miałem okazję zbudować była bardzo osobista. – mówi Maciej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w celu szczegółowego zapoznania się z historiami i motywacjami naszych gości. 

Udostępnij na:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email