DnH Online Academy: Personal Statement, pierwszy krok do sukcesu akademickiego

Proces aplikacji na studia zagraniczne składa się z kilku etapów, a jednym z nich jest napisanie skutecznego Personal Statement. Władze uczelni oczekują listów, pozwalających im poznać zdolność kandydata do oceny swoich mocnych stron, doświadczeń, które miały wpływ na osobowość oraz sukcesy i osiągnięcia.

Szkolenie pt. “Personal Statement, pierwszy krok do sukcesu akademickiego” poprowadziła Aleksandra Kozera – założycielka i prezes The Village Education Group, firmy oferującej marketplace i platformę dla każdego, kto chce otworzyć swoje miejsce opieki dla dzieci do lat 5. To także absolwentka Harvard University, Cass Business School London i National University of Singapore oraz mentorka młodych kandydatów na studia zagraniczne.

Dlaczego Personal Statement jest tak ważny podczas procesu rekrutacji?

Oprócz brania pod uwagę ocen na świadectwie oraz wyników egzaminów wstępnych, uczelnie chcą poznać osobiste historie uczniów. Wśród tysięcy studentów i studentek aplikujących na dany kierunek, rekruterzy zwrócą uwagę na niebanalne oraz interesujące życiorysy. Należy pamiętać, że nawet dobrze napisany Statement nie wynagrodzi niższych ocen lub gorszych rezultatów testów kwalifikacyjnych. – Personal Statement ma was wyróżnić wśród osób, które już mają świetne wyniki – zaznacza Aleksandra Kozera.

Jak przygotować się do pisania Personal Statement?

Pierwszy krok do zrozumienia, jak powinien wyglądać dobry Statement, stanowi przeczytanie kilku esejów, które pomogły innym dostać się na upragnione uczelnie. Dzięki takiej lekturze będzie można zrozumieć, jakie konstrukcje zdań zapadają w pamięć oraz w jaki sposób zaciekawić odbiorcę tekstu. Unikalne wyrażenia, użyte w odpowiednim kontekście, na pewno przykują uwagę czytelnika. Z kolei często powielane frazesy, nie wnoszące nic do tekstu, raczej zniechęcą odbiorcę do dalszej lektury. 

Pomocne przy przy procesie tworzenia listu na pewno okaże się rozpisanie, czy to w formie papierowej czy grafiki komputerowej, listy mocnych i słabych stron, zainteresowań, marzeń, planów, osobistych osiągnięć, przydatnych doświadczeń oraz wszystkiego, co buduje osobowość kandydata. Podzielenie takiego zbioru na dwie sekcje: retrospekcje (czyli doświadczenia, osiągnięcia, zainteresowania) i perspektywy (plany, marzeń, ambicje), pomoże w późniejszym zawarciu odpowiednich informacji w konkretnym akapicie. Wyróżnienie najważniejszych informacji pozwoli wskazać, na czym głównie powinno się skupić.

Aleksandra Kozera przedstawiła również listę pytań, które zadaje swoim podopiecznym, aby mogli lepiej poznać swoje atuty. Te pytania pozwalają lepiej poznać osobistą historię każdego kandydata. Wśród poruszanych zagadnień występują m.in.:

– opisanie sytuacji z przeszłości wymagającej użycia kreatywności, 

– jakie dokładnie zagadnienia akademickie interesują kandydata

– jak ten kierunek pomaga autorowi zrealizować marzenia

– co go wyróżnia

– przedstawienie jakiegoś zagadnienia, które szczególnie zainteresowało kandydata, 

– Samo napisanie eseju jest bardzo prostą kwestią. Zbudowanie całej struktury, całej narracji to jest dopiero wyzwanie – mówi ekspertka. 

Struktura Personal Statementu

Sam tekst warto podzielić na pięć płynnie połączonych ze sobą części, mających spójną narrację:

  1. W pierwszej, będącej wstępem, kluczowe okaże się opisanie, dlaczego dany kierunek studiów zainteresował kandydata. Umieszczenie w nim inspirującej historii z życia, związanej z tą dziedziną bez wątpienia stworzy interesujący początek listu.
  2. Osiągnięcia naukowe, nagrody, a także potencjał edukacyjny są domeną trzeciego akapitu. Taki fragment będzie stanowić uzupełnienie ocen oraz wyników egzaminów, co w konsekwencji przedstawi pełny obraz perspektywicznego kandydata.
  3. Czwarta część to opisanie zainteresowań i pasji, koniecznie uzupełnionych konkretnymi przykładami z życia. Wypisanie samych cech, niepopartych żadnym argumentem nie osiągnie pożądanego rezultatu.
  4. W zakończeniu najważniejsze jest podsumowanie całego tekstu w sprawny sposób. Ponadto nawiązanie w tej części do wstępu, będzie stanowić idealne zakończenie całej narracji.

Wskazówki, które pomogą podczas pisania

Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać podczas pisania Personal Statement, jest skupienie się nie na doświadczeniach czy zainteresowaniach, ale tym, w jaki sposób wpłynęły one na kandydata. Szczegółowo opisując każde przeżycie, utraci się główny motyw listu – charakter autora. Zamiast tego przedstawienie, co konkretne doświadczenie za sobą niosło i do czego może się przydać w przyszłości, okaże się owocne. Podczas tworzenia Statementu należy pamiętać o  nieodzownej zasadzie “Jakość ponad ilością”. Używanie niepotrzebnych słów tylko po to, aby wypełnić dodatkową przestrzeń nie będzie dobrym pomysłem.Ponadto, warto zwrócić uwagę na słownictwo amerykańskie i brytyjskie, w zależności od lokalizacji wymarzonej uczelni. Przed wysłaniem gotowego listu trzeba się upewnić, że nie występują w nim żadne błędy językowe lub składniowe. 

Zapraszamy do obejrzenia warsztatów w formie wideo, aby poznać więcej przydatnych rad w pisaniu własnego Personal Statement.

Udostępnij na:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email