DnH Online Academy: MBA, czyli drzwi do świata biznesu

Po ukończeniu studiów licencjackich wiele osób zastanawia się nad kolejnymi działaniami, które pozwolą im poszerzać wiedzę i rozwijać umiejętności przydatne w karierze zawodowej. Jednymi z najczęściej wybieranych opcji są studia magisterskie,  podyplomowe lub MBA.

Spotkanie pt. „MBA, czyli drzwi do świata biznesu” poprowadził Wojciech Walniczek, dyrektor Drogi na Harvard – Online Academy, absolwent Harvard Business School (MBA 2014). Jego gośćmi byli Marta Zwierz, absolwentka Harvard Business School (MBA 2020) oraz Szkoły Głównej Handlowej, która swoje doświadczenie zawodowe zbierała m.in. w McKinsey i IBM Corporate Strategy; oraz Jakub Łabuń, absolwent Oxford University i student Harvard Business School (MBA 2023), były przewodniczący Fundacji Project Access Poland, który kompetencje zdobywał w takich firmach jak Boston Consulting Group, Bank of America Merril Lynch i Goldman Sachs.

Czym są studia MBA i dla kogo są dedykowane?

MBA, a właściwie Master of Business Administration, to dwuletnie studia magisterskie, przeznaczone w szczególności dla osób związanych z biznesem i zarządzaniem firmą. Dzięki metodzie case’owej, pozwalają one w krótkim czasie zebrać doświadczenie oraz poszerzyć wiedzę na przykładach prawdziwych historii i problemów. Jest to dobry okres, aby przemyśleć swoją dotychczasową karierę, a nawet gwałtownie ją zmienić. MBA umożliwia szersze spojrzenie na otoczenie biznesowe i zweryfikowanie, czy miejsce, w którym się znajdujemy, jest dla nas odpowiednie. – Osoby zainteresowane studiami MBA powinny mieć przynajmniej 3 lata doświadczenia zawodowego. To właśnie praktyczne umiejętności pozwalają na maksymalne wykorzystanie tego okresu i przekazywanej wiedzy – mówi Marta Zwierz.

Głównym założeniem większości uczelni, oferujących program MBA, jest budowanie zróżnicowanych grup studentów, biorąc pod uwagę ich pochodzenie, zawód oraz zainteresowania. Studia są przeznaczone dla osób, które traktują je jako inwestycję w siebie i możliwość poszerzania horyzontów, a nie kolejny obowiązek. 

Jak dostać się na studia MBA?

Aplikacja na magisterskie studia biznesowe jest procesem holistycznym i czasochłonnym. Według naszego gościa, Jakuba Łabunia, należy rozważyć dwa główne obszary przygotowań: 

1.     Czynniki niezbędne, do których zaliczane są podstawowe kryteria rekrutacyjne, takie jak testy i certyfikaty, doświadczenie zawodowe i staże.

2.     Czynniki wyróżniające (jednak nie mniej ważne), które mają na celu przekonanie do siebie uczelni, np. osobista historia, motywacje i wartości.

Podczas przygotowań z pewnością warto zapoznać się z esejami studentów lub absolwentów danej uczelni oraz zasięgnąć ich rady. Doświadczenie osób, które przeszły przez proces rekrutacji może wskazać odpowiedni kierunek przyszłych działań. 

Jak wyglądają studia w Harvard Business School?

– Przede wszystkim, warto podkreślić, że studia na tej uczelni są bardzo intensywne i wymagają dużo czasu i zaangażowania. Zazwyczaj przed zajęciami organizowaliśmy grupy dyskusyjne, w których omawialiśmy przygotowane case’y w celu głębszego zrozumienia i poznania opinii innych przed docelowym omówieniem zadania z wykładowcą – opowiada Marta Zwierz. 

Duża część zajęć opiera się na dyskusjach pomiędzy studentami. Jest to popularna metoda nauczania, która wzbudza zaangażowanie uczestników, buduje pewność siebie podczas wypowiedzi publicznych oraz pozwala na wymianę skrajnych opinii. 

Poza życiem akademickim, uczelnia posiada wiele kół zainteresowań, które, dzięki swojej różnorodności, spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających studentów. W ramach aktywności zawodowych organizowane są specjalne wydarzenia, prowadzone przez pracowników i managerów największych światowych firm. 

Ile kosztuje MBA na Harvardzie?

Opłaty za czesne na HBS wynoszą ok. 100 tysięcy dolarów rocznie. Główną zaletą Harvardu jest jednak pomoc finansowa, przyznawana na podstawie uwarunkowań ekonomicznych rodziny. – Harvard bardzo hojnie wspiera swoich studentów, a więc głównym problemem jest dostanie się na uczelnię. Osoby, które przebrną przez proces rekrutacji, z pewnością odnajdą sposób na sfinansowanie edukacji – podkreśla Wojciech Walniczek. 

Studenci mogą liczyć na stypendia i pożyczki, które znacząco zmniejszają pierwotny koszt uczelni. Alternatywną drogą na otrzymanie wsparcia jest uzyskanie finansowania od pracodawcy. 

Zapraszamy do zapoznania się z całym odcinkiem 

Udostępnij na:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email