Jak oceniamy zgłoszenia konkursowe? Droga na Harvard esej

Od czego zacząć?

Pierwszym etapem konkursu jest wypełnienie aplikacji online. Poprosimy Cię o przygotowanie dwóch zadań (o nich za chwilę), ale też o odpowiedzi na kilka pytań związanych z Twoją dotychczasową ścieżką edukacyjną, naukową czy zawodową. Poświęć czas na zastanowienie się nie tylko nad zadaniami, ale także nad pytaniami o osiągnięcia i doświadczenie. Te będą dla nas bowiem bardzo ważne.

Harvard to elitarna uczelnia – dostają się do niej ci, którzy mają największy potencjał, by w przyszłości zabłysnąć w swoich dziedzinach. Tak więc, odpowiednio do Twojego wieku, będziemy oceniać wyniki w szkole, na uczelni, dorobek naukowy, doświadczenia zawodowe. Oczywiście inaczej będziemy patrzeć na życiorys gimnazjalisty, inaczej na résumé doktoranta.

Jeśli jesteś gimnazjalistą, nie będziemy wymagać od Ciebie szeregu publikacji naukowych. Jeśli jednak jesteś doktorantem lub pracujesz, samo zwycięstwo w olimpiadzie przedmiotowej w liceum może nie wystarczyć, by się wyróżnić. Niezależnie od tego, kim jesteś, będziemy wysoko cenić znakomite wyniki w nauce i konkursach wiedzy, pasję, doświadczenia i osiągnięcia przywódcze, aktywność społeczną oraz umiejętność wyjścia poza obszar własnej specjalizacji.

 

Droga na Harvard esej

Duże znaczenie dla naszej komisji ma umiejętność zaprezentowania się – na pierwszym etapie konkursu są to dwa krótkie eseje lub, odpowiednio, esej i krótki materiał wideo. Będziesz mieć zatem do dyspozycji 600 słów (lub 300 słów i 2 minuty „czasu antenowego”), by zwrócić naszą uwagę na to, co jest w Tobie wyjątkowego – a co być może trudno dostrzec, analizując wyłącznie Twój życiorys.

Każde ze zgłoszeń trafi pod lupę trzech osób – członków Harvard Club of Poland, w miarę możliwości absolwentów szkoły, którą wskazałeś jako preferowaną. I o ile byłoby zapewne ciekawe, jak oceniliby esej przyszłego lidera biznesu absolwenci Harvard Divinity School, to my jednak podejdziemy do tej kwestii nieco zachowawczo – i jeśli wybrałeś Harvard Business School, to Twoją aplikację oceniać będą absolwenci HBS.

Następnie zespoły oceniające prace przygotują listy rekomendacyjne dla Kapituły Konkursu. Ta, podczas wielogodzinnego posiedzenia, analizuje rekomendowane prace i wybiera spośród nich 30 finalistów konkursu. Nazwiska finalistów opublikujemy m.in. na profilu konkursu na Facebooku oraz na naszej stronie internetowej.

 

Jak wygląda drugi etap konkursu?

Finaliści zostaną zaproszeni do II etapu konkursu, podczas którego, w dniach 18-19 maja, odbędą się spotkania finalistów z członkami komisji konkursowej. Na tej podstawie wyłonionych zostanie 15 laureatów konkursu oraz – maksymalnie – 4 zwycięzców nagrody głównej.

Co o konkursie mówi Agnieszka Zbierańska, laureatka VI edycji?
„Droga na Harvard była jednym z najciekawszych i najbardziej niezapomnianych doświadczeń w moim dotychczasowym życiu. Już sam proces aplikacyjny był niezwykle wzbogacający, a etap ustny konkursu zdecydowanie mogę zaliczyć do najbardziej stymulujących rozmów, jakie kiedykolwiek udało mi się odbyć.”

To jednak dość relatywnie odległa przyszłość – najpierw musisz wypełnić aplikację.


Zapisz się w poniższym formularzu, a powiadomimy Cię o następnej edycji konkursu! Wykorzystamy powyższe informacje, aby poinformować Cię o przyszłej edycji konkursu Droga na Harvard.


Udostępnij na:

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij