Historia konkursu „Droga na Harvard”

Pierwsza edycja wystartowała w 2010 roku. Z rozmów z pracownikami harvardzkiego biura rekrutacji (admissions office) wynikało, że na Harvard aplikuje wielu Polaków, jednak stosunkowo niewielu przechodzi z sukcesem przez proces rekrutacji. 

Najlepsze uczelnie na świecie na wyciągnięcie ręki

– Wtedy wspólnie zdecydowaliśmy o uruchomieniu programu, który będzie przybliżał Harvard oraz inne zagraniczne uczelnie i jednocześnie ułatwiał drogę do studiowania za granicą. Tak narodziła się „Droga na Harvard” – mówi Agata Mazurowska-Rozdeiczer, która od początku była w kapitule konkursu, a od 2019 roku jest jego dyrektorem. 

Na pierwszą edycję konkursu wpłynęło blisko tysiąc zgłoszeń. Niektórzy z ówczesnych laureatów dziś są już absolwentami Harvardu, jak na przykład Oskar Kocoł (Harvard College), Barbara Sobowska i Oktawian Kuc (oboje Harvard Law School). 

– Dzięki konkursowi poznałem ludzi, którzy pomogli mi uwierzyć w siebie i mierzyć wysoko – mówi Oktawian. Dziś pracuje w Genewie, w biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jestem adwokatem w Polsce i w USA.

Kolejna edycja konkursu (2011) cieszyła się podobnym powodzeniem. Jednym z laureatów był Jakub Florkiewicz, dziś już absolwent Harvard Business School.

– Gdyby nie konkurs „Droga na Harvard” nigdy nie pomyślałbym nawet o aplikowaniu do tej szkoły. Wydawała się ona równie odległa co Hogwart. Dzięki konkursowi poznałem osoby które pomogły mi uwierzyć, że Harvard jest w moim zasięgu – mówi Jakub.

W 2018 roku zorganizował w Watykanie pierwszy międzynarodowy zjazd programistów (hackaton), o którym mówiły światowe media. Chwilę później znalazł pracę, został dyrektorem generalnym związanego z Watykanem think-tanku zajmującego się etyką nowych technologii.

Jak konkurs stał się globalnym sukcesem?

W 2013 roku program „Droga na Harvard” został zauważony przez działające przy uniwersytecie globalne Stowarzyszenie Absolwentów Harvardu (Harvard Alumni Association), do którego należą wszyscy absolwenci tej uczelni. Polski klub Harvardzki został wyróżniony za inicjatywy, które podejmuje.

Wkrótce kluby zrzeszające absolwentów z innych krajów zaczęły tworzyć podobne programy. Obecnie „Droga na Harvard” jest już dobrze znana pracownikom harvardzkiego admissions office, choć należy podkreślić, że sam program nie gwarantuje nikomu dostania się na wymarzone studia, a jedynie przybliża uczelnię i sposób rekrutacji oraz zapewnia wsparcie mentorów. 

Z takiego wsparcia skorzystała między innymi Julia Lasiota, laureatka ubiegłorocznej (2019) edycji konkursu. Właśnie zakończyła aplikowanie na studia w USA, w czerwcu będzie zdawać międzynarodową maturę.  

– Konkurs “Droga na Harvard” dał mi przede wszystkim możliwość poznania niesamowitych ludzi, którzy pomogli mi odnaleźć moją drogę, zgodnie z moimi zainteresowaniami i zdolnościami – mówi Julia. 

Wszyscy członkowie Harvard Club of Poland zaangażowani w organizację konkursu robią to nieodpłatnie i pro bono, obok swoich obowiązków zawodowych. Konkurs jest wspierany przez sponsorów i darczyńców.

Rozpocznij swoją drogę na Harvard. Zobacz jak wziąć udział w konkursie. 

Udostępnij na:

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij