Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia wiele osób zastanawia się nad kolejnymi krokami na ścieżce edukacyjnej i zawodowej. Osoby zainteresowane tematem zaangażowania publicznego oraz pracy w administracji, powinny dokładnie przyjrzeć się programom oferowanym przez jedną z najlepszych światowych uczelni Harvard Kennedy School, która jest kluczem do nowych możliwości i poszerzania perspektyw.
Podczas kolejnego spotkania w ramach programu Droga na Harvard Online Academy nasi goście rozmawiali na temat Harvard Kennedy School. Anna Wojciuk, absolwentka Harvard Kennedy School i profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim; Małgorzata Steiner, absolwentka Humboldt University of Berlin i Harvard Kennedy School, starszy kierownik prywatności i technologii w Zalando; oraz Piotr Kobielski, absolwent Harvard Kennedy School, adiunkt w Wojskowej Akademii Technicznej, opowiedzieli o specyfice programów na tym uniwersytecie, umiejętnościach, które można zyskać oraz ich refleksjach po ukończeniu HKS.
Czym charakteryzuje się HKS i dla kogo jest przeznaczona?
Harvard Kennedy School, inaczej zwana John F. Kennedy School of Government, to uniwersytet specjalizujący się w naukach związanych z polityką i administracją publiczną, zrównoważonym rozwojem, przywództwem, ekonomią oraz rozwojem międzynarodowym. W ofercie szkoły znajdują się studia magisterskie, doktoranckie oraz wiele innych specjalistycznych programów naukowych.
Według Piotra Kobielskiego, warto podkreślić rozpoznawalność placówki, która otwiera nowe możliwości dla jej absolwentów. – HKS jest to miejsce, w którym oprócz wiedzy teoretycznej, studenci mogą w praktyczny sposób poznać poruszane zagadnienia związane z zawodem, ale również rozwojem osobistym – przyznaje.
– Kennedy School jest uniwersytetem dla osób dążących do realizacji różnorodnych misji osobistych, społecznych i zawodowych. Międzynarodowe środowisko pozwala na poszerzenie wiedzy kulturowej i środowiskowej, współpracę z liderami i przedstawicielami innych państw oraz szanowanymi ekspertami branżowymi – mówi Małgorzata Steiner.
Uczelnia oferuje również szeroki zakres zajęć praktycznych, uwzględniających negocjacje, autoprezentację czy też przywództwo. Jest to doskonała możliwość rozwijania indywidualnych zainteresowań oraz przetestowania swojej wiedzy w realistycznych okolicznościach.
Jakie programy oferuje uczelnia?
Istnieją cztery główne programy magisterskie, trwające rok lub dwa lata:
1. Master in Public Policy (MPP) – dwuletni program skupiony a analizie polityki, ekonomii, zarządzaniu, etyce, statystyce i negocjacjach w sektorze publicznym.
2. Master in Public Administration (MPA) – dwuletni program przeznaczony dla specjalistów posiadających tytuł magistra.
3. Mid-Career Master in Public Administration (MC/MPA) – roczny program przeznaczony dla osób posiadających znaczące doświadczenie zawodowe.
4. Master in Public Administration International Development (MPA/ID) skoncentrowany na badaniach rozwojowych, uwzględniający w dużym stopniu ekonomię i analizę ilościową.
Oprócz tego, uczelnia umożliwia uczestnictwo w różnorodnych zajęciach, oferowanych przez Harvard University.
Droga na Harvard (Kennedy School)
Drogi na Harvard Kennedy School są zróżnicowane, więc warto rozważyć kilka dostępnych opcji. Piotr Kobielski rozpoczął swoją historię z tą uczelnią poprzez inną część Harvardu, a dokładnie program Fellowship na oddziale Faculty of Arts and Science. Jak opowiada, po dołączeniu do HKS, zaczął uczestniczyć w spotkaniach z innymi członkami programów oraz kontynuować własne badania, dostając nieograniczony dostęp do potrzebnych mu narzędzi.
– Moja droga na Harvard Kennedy School wyglądała trochę inaczej. Ukończyłam studia prawnicze w Niemczech, jednak nadal poszukiwałam sposobu na poszerzenie swojej wiedzy na temat wpływu na postęp społeczeństwa – opowiada Małgorzata Steiner, która otrzymała od swojej macierzystej uczelni stypendium oraz finansowanie na kontynuowanie edukacji na Harvardzie. Istnieje również możliwość uzyskania wsparcia od pracodawców, jednak jest to mniej popularna praktyka w sektorze administracji publicznej.
Mimo pozornie skomplikowanego procesu aplikacji, wszyscy goście zgodnie stwierdzili, że było to bardzo wartościowe doświadczenie w ich życiu zawodowym oraz prywatnym. Ekosystem stworzony przez Harvard Kennedy School umożliwia pracę z różnorodnymi przedstawicielami kultur z całego świata. Nie są to jedynie spotkania z politykami, ale również codzienne rozmowy, nawiązywanie nowych znajomości potrzebnych do realizacji projektów oraz praktyczne poszerzanie perspektyw, wynikających z odmiennych wartości interesów oraz przekonań.
– HKS otwiera oczy na świat i nowe możliwości. Każda osoba, która wytrwale dąży do realizacji swoich planów i misji odnajdzie własną drogę na tę niesamowitą uczelnię – przekonuje Anna Wojciuk.
Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy i zapoznania się z pozostałymi czynnikami, które zainspirowały absolwentów tej uczelni.